Liga Szkolna Marzec

Dnia 3 marca odbył się piąty turniej Kętrzyńskiej Ligii Szkolnej. Turniej został rozegrany na dystansie 7 rund, tempem 15min na partię dla zawodnika. W turnieju wzięło udział łącznie 47 zawodników. Dziękujemy wszystkim za przybycie.

Wiktor Dwulat - Maciej Pacho, I liga. Na diagramie mamy podręcznikową końcówkę wieżową w której stroną słabszą materialnie są białe z powodu braku piona. Mimo wszystko jest to prosty remis do utrzymania. Wystarczy, że biały król będzie trzymać się drugiej linii, jeżeli białe zagrają w partii np: 1.Ke4 (ke3) We1! 2.Kd2 b1(H) i czarne mają wygraną. Białe przegrały tą partię, prawdopodobnie wpadły na motyw, który opisałem wcześniej. Wystarczyło grać 1.Kg2 Kf6 (marsz królem nic nie daje) 2.Wb5  Ke6 3.Wb6+ Kd5 4.Wb8 i biała wieża będzie wiecznie szachować czarnego monarchę  po ósmej linii jeżeli ten zbliży się do swojego piona na b2.

Dziękujemy wszystkim zawodnikom za przybycie. Najbliższy termin 7 kwietnia zostanie najprawdopodobniej przełożony z powodu organizacyjnych. Termin turnieju kwietniowego zostanie ogłoszony na facebooku Akademii Szachowej Mat.

No Comments Yet.

Leave a comment

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.