Mistrzostwa Świata w szachach szybkich i błyskawicznych 2015

To był czas wielu podstawek i pomyłek, ośmieszających partii jak i frustracji oraz niezadowolenia graczy. Czas wspaniałych kombinacji oraz genialnych manewrów szachowych. Właśnie tym były Mistrzostwa Świata w szachach szybkich i błyskawicznych, które odbyły się w dniach 9-14.10.2015. Z całego globu zebrali się najlepsi szachiści świata by walczyć o najwyższe noty. Wśród nich byli oczywiście Polacy!

sala gry

Mistrzostwa w szachach szybkich odbyły się na dystansie 15 rund tempem 15min + 10s. Natomiast turniej błyskawiczny grany był tempem 3min+2s na zawodnika i trwał 21 rund. Mistrzostwa szachów szybkich zwyciężył norweski wiking Magnus Carlsen. Norweg zwyciężył gładko turniej szybki, mając nad drugim zawodnikiem 1 pkt przewagi. Magnusowi udało się powtórzyć sukces z ubiegłego roku i z pewnością wielu myślało, że znowu uda mu się zwyciężyć oba typy mistrzostw. Niestety tak się nie stało. W ostatnim dniu turnieju błyskawicznego, Carlsen zaczął po prostu słabo grać. Jego frustracja najlepiej przedstawia, krótki filmik po przegranych partiach.

Wyniki końcowe szachów szybkich top10

wyniki rapida

3kaszybkie

Złoto – Magnus Carlsen Srebro- Lan Nepomniatchi Brąz – Teimour Radjabov

Mistrzem Świata w szachach błyskawicznych został Alexander Grischuck. Dla niektórych było to zaskoczenie, jednak rosyjski champion jest znany z dobrej gry w blitza. W pewnym momencie zawodów, wydawało się, że mistrzostwa błyskawiczne wygra francuz Maxime Vahier-Lagrave – który po 16 rundzie miał przewagę 2,5 pkt nad konkurencją. Jednak przy 21 rundach trzeba zachować czujność do końca.

Wyniki końcowe top10 w szachach błyskawicznych.

wyniki blitza

trojkablitz

Złoto – Alexander Grischuck Srebro – Maxim Varchier Lagrave Brąz – Vladimir Kramnik

polacy

Najlepsi Polscy zawodnicy: od lewej Mateusz Bartel, Grzegorz Gajewski, Radosław Wojtaszek i Dariusz Świercz

Ciężko jest ocenić występ polskich arcymistrzów, kiedy grają najlepsi zawodnicy świata. Radosław Wojtaszek pokazał się z dobrej strony jeżeli chodzi o turniej szybki. Zabrakło mu trochę szczęścia aby być w pierwszej dziesiątce. W partii z Carlsenem miał lepszą pozycję, jednak pod presją czasu zaczął robić błędy i poniósł porażkę. Podobnie było w partii z Malakhov Vladimir, gdzie Wojtaszek miał gigantyczną przewagę, jednak z pewnych względów zremisował.

wojtivan

Wojtaszek vs Ivanchuck – przed chwilą Ivanchuck zagrał 1…Ha2-a6+ 2.Hb1-d3 teraz Sg3+ i po hetmanie 0-1 Takie nietypowe podstawki, towarzyszyły wszystkim zawodnikom podczas turnieju.

karjakin

Karjakin vs Vachier Lagrave – 1.Wd6?? Wd6 0-1 Być może Karjakin zapomniał o hetmanie na g6, który broni wieży na e8. Widocznie nawet najlepsi mają zaćmienie.

Wracając do polskich zawodników nie patrząc już na miejsca. Przysporzyli nam na pewno dużo dobrych emocji wygrywają z silnymi zawodnikami i tworząc różne ciekawe pozycje.

socko

Soćko vs Svidler – 1.Wd5! – białe zwracają jakość w zamian za pozycyjną przewagę. Martwe figury czarnych i gorsza struktura pionowa sprawiła, że stopniowa realizacja przewagi przez Bartosza Soćko dała mu cenne zwycięstwo z siedmio krotnym mistrzem Rosji. 1-0

socko mvl2

Soćko vs Vachier Lagrave – w sycylijskim wariancie najdorfa, MVL nie zrobił roszady i przez całą partię jego król był zagrożony aż w końcu się doigrał. 1.Wc6! bc6 2.Wb8 Kc7 3.Hb3 1-0

BERLIN, GERMANY - OCTOBER 09: Julia Timchenko attends the opening ceremony of the World Chess Rapid and Blitz Championship and the special screening of 'Pawn Sacrifice' (german title: Bauernopfer - Spiel der Koenige) at Kino International on October 9, 2015 in Berlin, Germany. (Photo by Clemens Bilan/Getty Images for World Chess by Agon Limited)

Na zdjęciu Julia Timchenko, która otwierała ceremonie mistrzostw. Ciekawe czy Pani potrafi grać w szachy 🙂

Szczegółowe wyniki mistrzostw szybkich i błyskawicznych na:

http://chess-results.com/tnr190460.aspx?lan=3&art=1&rd=15&wi=821

http://chess-results.com/tnr190790.aspx?lan=3&art=1&rd=21&flag=30&wi=821

 

Foto relacja z strony http://www.berlin2015.fide.com/

 

 

1 Response

  1. Wspaniały artykuł! Tyle w nim ciekawostek oraz trafnie wyszukanych wpadek najlepszych szachistów świata. Podziwiam zapał 😉

Leave a comment

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.