Liga Szkolna Maj

W zeszłą sobotę został rozegrany kolejny cykl Kętrzyńskiej Szachowej Ligii Szkolnej. W rywalizacji wzięło udział 36 zawodników. Turniej został rozegrany na dystansie 5-7 rund (w zależności od ligi) tempem 15 min na zawodnika. Niestety majowe komunie zabrały nam najmłodszych uczestników z III ligi ale cieszymy się, że uczestniczyła 6 zawodników.

Gramy i uczymy się

Do interesującej i podręcznikowej końcówki doszło w partii Podbielski Bartek - Kołbyko Zofia. W pozycji na diagramie białe mają duża przewagę materialną, wydaje się, że jest prosta wygrana,jeżeli jednak pierwszy raz spotykasz się z taką sytuacją to wygranie partii nie musi być takie wcale proste.

Posunięcie białych.

1.Hc4+ aby wygrać partię białe nie mogą dopuścić do przemiany czarnego piona w hetmana. Dlatego biały hetman musi podejść najbliżej czarnego piona i doprowadzić do takiej sytuacji, aby czarny monarcha stanął na polu b1, blokując własnego piona. Wtedy biały król będzie mógł podejść i pomóc hetmanowi. 1...Kd1 2.Hb3+ Kc1 3.Hc3! kluczowe posunięcię, teraz czarny król musi iść na b1, inaczej straci piona. 3...Kb1

4.Ke4 teraz biały król może podchodzić. 4...Ka2 5.Hc2! Ka1 6.Ha4+ Kb1 7.Kd3! Kc1 

 8.Hc2 mat (warto dodać, że gdyby czarny pionek stał na polu a2, c2, f2, h2 - to jest to układ remisowy ze względu na motywy patowe)

Bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie i koniecznie zapraszamy na ostatni czerwcowy turniej. Turniej odbędzie się 10 czerwca o godz. 10.00 w Kinie, po zakończenie turnieju odbędzie się podsumowanie drugiej edycji i rozdanie upominków i nagród dla wszystkich uczestników. Do zobaczenia! 🙂

 

No Comments Yet.

Leave a comment

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.