Liga Szkolna Luty

Dnia 10 lutego odbył się czwarty turniej Kętrzyńskiej Ligii Szkolnej. Turniej został rozegrany na dystansie 7 rund, tempem 15min na partię dla zawodnika. W turnieju wzięło udział łącznie 46 zawodników. Dziękujemy wszystkim za przybycie.

Partia z pozycji Szymon Owierczuk - Michał Januszanis, I liga - Białe na początku partii zdobyły łatwo hetmana, jednak bardzo słabo realizowały przewagę materialną. Czarne mimo dużych strat materialnych, cierpliwie się przestawiały i unikały wymian. Jak powinny teraz kontynuować partie czarne?

Weronika Kieszek - Michał Duda, I liga - Zawodnicy w I lidze grają coraz lepiej i ciężko jest złapać kogoś na materiał. Dlatego czasami trzeba się przestawić z taktycznego myślenia na strategiczne. W pozycji powyżej białe są na posunięciu, jaki plan gry stworzysz dla białych?

Dziękujemy raz jeszcze wszystkim za przybycie i zapraszamy 3 marca na godz. 10.00 🙂

Odpowiedzi:

Partia Szymon Owierczuk - Michał Januszanis, czarne zagrały 1...Gd6! związuje wieżę z królem i grozi w następnym posunięciu f6. Jeżeli myślałeś, żeby zbić na g2 wieżą, to jest to niedokładność ponieważ wygrasz hetmana za dwie wieże ale nie zdobędziesz białej wieży z e5. 2.Sf3 Ge5+ 3.Se5 i nie wiem jak była kontynuowana partia ale czarne powinny dalej zagrać 3...Wg2+ (widły) 4.Hg2 Wg2+ 5.Kg2 i czarne mają figurę więcej. Jest to technicznie wygrana partia.

Partia Weronika Kieszek - Michał Duda, trudna sytuacja w której nie ma motywu taktycznego. W takich sytuacjach trzeba manewrować figurami w celu zachwiania równowagi na swoją stronę. Ponieważ centrum jest zamknięte, trzeba grać w odpowiedni sposób na skrzydle królewskim lub hetmańskim, ale zanim to nastąpi najpierw trzeba zagrać...1.Gb2 próba wymiany gorszego gońca za silnego na d4 1...Gc5 2.Kh1! teraz białe schodzą z związania i chcą podważyć centrum przez f4 z małymi motywami siatki matowej. Pozycja jest dalej równa, czarne mogą zagrać teraz Hg5 lub Hg6 i wszystko jest ok, ale znalezienie właściwego planu gry powoduje tworzenie problemów dla przeciwnika a nie długo potem powstają błędy 🙂

 

 

No Comments Yet.

Leave a comment

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.