Zagraj jak mistrz świata Jose Raul Capablanca

capa

Jose Raul Capablanca – urodził się w 19.11.1888r. w Hawanie. W przeciwieństwie do swoich poprzedników pochodził z zamożnej rodzinny. Zapoznał się z szachami w wieku 5 lat, przypatrując się grającemu ojcu. Był uważany za „złote dziecko”. W wieku 12 lat pokonał mistrza Kuby. Do dzisiaj jest uważany za jednego z najbardziej utalentowanych szachistów w historii. Słyną z silnej pozycyjnej gry i świetnej techniki rozgrywania końcówek. Został trzecim mistrzem świata, pokonując Laskera w 1921r. Według serwisu chessmetrics najwyższy ranking osiągnąl w maju 1921r. z wynikiem 2877 puntków. Dnia 8 marca 1942r. zmarł na wskutek wylewu krwi do mózgu w Nowym Jorku.

"Ludzie, którzy chcą ulepszyć swoją grę powinni potraktować swoje porażki jak lekcje i postarać się nauczyć ich unikać w przyszłości. Musisz być śmiały w swoich przekonaniach. Jeśli myślisz, że twoje posunięcie jest dobre, zagraj je". – Jose Raul Capablanca

mecze cap

chesscapa

Capablanca uważał, że kiedyś szachiści będą tak silnie grać, że będą ciągle remisować ze sobą. Na razie przewidywania nie sprawdziły się, choć rezultaty na najsilniejszych turniejach mają tendencje remisowe. Z tego powodu Capablanca stworzył własną wersję szachów. Na polach c1 i c8 – to arcybiskup, figura porusza się jak goniec i skoczek. Na polach h1 i h8 – to kanclerz, figura porusza się jak wieża i goniec.

Zadania dzielą się na łatwe i trudne. Za poprawne rozwiązanie łatwego zadania możesz otrzymać max 2pkt. Za poprawne rozwiązanie zadania trudnego, możesz otrzymać maksymalnie 5pkt; w zadaniach trudnych za znalezienie pierwszego posunięcia otrzymujesz 2pkt, za policzenie wszystkich wariantów znajdujących się w rozwiązaniu, doliczasz sobie 3pkt. Wszystkich zadań jest 10, więc suma punktów do zdobycia to 35.

Punktacja:

0-4 pkt Czas kupić książkę „Szachy dla żółtodziobów” – Patricka Wolffa

8-10 pkt Widzę łatwe motywy taktyczne, nie jest źle jak na amatora .

11-20 pkt Znajduje w każdej pozycji pierwsze dobre posunięcie ale mam za słaby „procesor” aby doliczyć do końca wariant.

21-30 pkt gram na poziomie mistrza krajowego

30-35 pkt moja praca i edukacja nie ma sensu, czas zacząć zawodowo grać w szachy i zdetronizować Magnusa Carlsena!

ZADANIA ŁATWE

caplatwe1Posunięcie czarnych.

caplatwe2Posunięcie białych.

caplatwe3Posunięcie białych.

caplatwe4Posunięcie białych.

caplatwe5Posunięcie białych.

ZADANIA TRUDNE

captrudne1Posunięcie białych.

captrudne2Posunięcie białych.

captrudne3Posunięcie czarnych.

captrudne4Posunięcie białych.

captrudne5Posunięcie czarnych.

„Znałem wielu szachistów, ale wśród nich był tylko jeden geniusz – Capablanca!. Jego ideałem było wygrywanie partii dzięki manewrowaniu. Geniusz Capablanki przejawiał się w wyszukiwaniu słabych punktów w pozycji przeciwnika. Jego bystry wzrok dostrzegał najdrobniejszą nawet słabość”. – Lasker

Rozwiązania wkrótce!

Bibliografia:

"Moi wielcy poprzednicy t.I" - Garry Kasparow

https://en.wikipedia.org/wiki/Jos%C3%A9_Ra%C3%BAl_Capablanca

 

 

 

No Comments Yet.

Leave a comment

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.