8 nietypowych odmian szachów

Przedstawiam 8 nietypowych odmian szachów, w które powinniście zagrać! Każda odmiana rządzi się swoimi "prawami".  Myślę, że któraś z wymienionych odmian szachów powinna przypaść wam do gustu.

I. Kloc

kloc

Gra szachowa, która odbywa się na dwóch szachownicach przez dwie dwuosobowe drużyny. Gracze w drużynie grają różnymi kolorami. W tej odmianie szachów obowiązują takie same zasady poza tym, że zbite figury przekazuje się dla partnera, który może wstawić je na swojej szachownicy. Szachiści w drużynie muszą ze sobą współpracować jeśli chcą wygrać mecz. Jeżeli któryś szachista przegra, przegrywa również drużyna. W kloca zazwyczaj gra się na krótki czas 3-5min na zawodnika.

Można wyróżnić dodatkowe zasady gry jak:

-dojście piona do ostatniej linii, nie zawsze oznacza przemianę w wybraną figurę, jest to zależne od wcześniejszego ustalenia zasad gry, najczęściej pionek schodzi z szachownicy.

-nie zawsze gra się na tzw. „wstawiane maty” czyli wstawiamy figurę, która daje mata, jest to zależne od wcześniejszych ustaleń.

Moim zdaniem gra w kloca jest ciekawą odmianą gry w szachy, uważam, że szachista może sprawdzić swoją kreatywność podczas rozgrywania partii. Co ciekawe zrobienie roszady nie daje żadnych gwarancji bezpieczeństwa królowi, gra jest bardzo dynamiczna.

II. Antyszachy (wybijanka) – jest chyba drugą najbardziej znaną odmianą szachów. Grana jest na normalnej szachownicy z wszystkimi bierkami szachowymi. Różnica polega jednak na tym, że bicie jest obowiązkowe. Można zbić króla i nie kończy to gry. W wybijance wygrywa osoba, która pierwsza straci wszystkie bierki. Obok kloca jest to druga najpopularniejsza odmiana szachów, grana często w przerwach między rundami.

III. Szachy atomowe – twórcą tej odmiany szachów jest Nassuha bey Taher. W dawnej wersji szachów atomowych szachownica miała wymiar 12x12 i były dostawione nowe figury: czołgi i samoloty. Obecnie jednak praktykuje się normalną grę szachową z jednym wyjątkiem, która dotyczy bicia. Zasady są podobne jak w zwykłych szachach poza kilkoma wyjątkami:

- kiedy bijemy bierkę, z deski schodzi bierka bita i bijąca! Dodać należy, że jeżeli bijesz daną figurę to w promieniu 8 pól wokół niej schodzą znajdujące się figury.

- pionek który dojdzie do ostatniej linii pola, przemienia się w „bombę atomową”, która niszczy w określonym promieniu bierki własne jak i przeciwnika; „bombą atomową” można posłużyć się tylko raz. Po wybuchu takiej bomby gra toczy się dalej.

-wygrywa osoba, która zbije króla. W niektórych wariantach gry po stracie króla jego funkcje przejmuje najstarsza w hierarchii bierka.

O to przykład takiej rozgrywki:

1.d4 d5 2.c4 e5 3.de5 – w wyniku zbicia ginie biały pionek na e5 i czarny na d5.

szachy atomowe

3...Hd1 x - koniec gry, król biały został wysadzony 🙂

szachy atomowe 2

Ciekawostką jest to, że szachy atomowe przypadły do gustu armeńskiemu arcymistrzowi Levon Aronian – obecnie czołowego szachisty świata.

IV. Szachy czteroosobowe

szachy czteroosobowe

Ciekawa odmiana szachów w którą z chęcią bym zagrał. Gra polega na równoczesnej grze czterech osób. Rozgrywana jest na szachownicy zawierającej 160 pól. Gracze wykonują po jednym ruchu zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Figury zawodnika, który został zamatowany, zabierane są z szachownicy.

czteroosobowe2

V. Szachy Capablanki

szachy capp1

Interesująca odmiana szachów grana na 80 lub 100 polowej szachownicy. Stworzył ją trzeci mistrz świata Jose Raul Capablanca. Capablanca uważał, że w niedługim czasie partie pomiędzy mistrzami będą kończyć się remisowo, dlatego wprowadzenie dwóch nowych figur miało urozmaicić pojedynki szachowe.

arcybiskup- Arcybiskup, figura stojąca na c1 i c8, porusza się jak goniec i skoczek.

kanclerz- Kanclerz, figura stojąca na h1 i h8, porusza się jak wieża i skoczek.

VI. Szachy losowe („szachy fischera”, „szachy 960”)

szachy fischera

Szachy losowe zostały stworzone przez 11 mistrza świata Bobbiego Fischera. W tej odmianie szachów, figury są umieszczone na pierwszej i ósmej linii. Pionki są rozstawione normalnie. Od tradycyjnych szachów różni się między innymi ustawieniem figur i zasadami wykonywania roszady. Istnieje 960 możliwych ustawień figur na pierwszej i ósmej linii.

Zasady rozmieszczania bierek wyglądają następująco:

-król zawsze musi znajdować się na dowolnym polu między dwiema wieżami

-gońce stoją na polach przeciwnego koloru

-obaj gracze dysponują identycznymi ustawieniem figur.

W okresie 2001-2009 w Niemczech odbywały się nieoficjalne mistrzostwa świata szachów 960.  Z jakiś nieznanych mi powodów turniej przestał być organizowany.

nakamura960

Hikaru Nakamura podczas turniej Mainz. W 2008  wygrał turniej.

Jest to ciekawa odmiana szachów, ponieważ stawia na kreatywność i samodzielne myślenie od samego początku partii. Myślenie zaczyna się już od pierwszych posunięć w przeciwieństwie do „klasycznych” szachów, gdzie pewne schematy debiutowe są wyuczone. Przedstawiam kilka wypowiedzi szachistów na temat szachów 960:

- „Nigdy więcej teorii, znaczy więcej kreatywności” – Artur Yusupov

- „Oczywiście, jeżeli szachiści nie chcą wykonywać żadnej pracy (debiutowej) to lepiej, żeby zaczynali grę z losowej pozycji”. – Garry Kasparov

- „Jeżeli zostałoby to zaakceptowane na profesjonalnym poziomie, to ta innowacja oznaczała by powrót do złotej ery szachów: powrót niewinności i kreatywności, bez straty ani jednej atrakcji gry, którą kochamy”. – Valery Salov

VII. Gra na ślepo - polega na rozgrywaniu partii bez patrzenia na szachownicę.

blindfold

Granie na ślepo powinien spróbować każdy bardziej zaawansowany szachista, który nie będzie miał problemu z zapamiętywaniem i przestawianiem układów figur na szachownicy. Sam próbowałem takiej gry i mam wrażenie, że może to rozwijać koncentrację i pamięć. Mojej opinii jednak nie podziela Kasparow, który twierdzi, że gra na „ślepo” może szkodzić szachiście.

W okresie 1992-2011 odbywał się turniej szachowy „Melody Amber”, który polegał na graniu dziennie dwóch partii tempem szybkim, jedna „na ślepo” a następnie rewanż na szachownicy. Gra na „ślepo” odbywała się na monitorach komputerowych na których były tylko puste szachownice i zaznaczone ostatnie posunięcie przeciwnika.

Od połowy XIX w. zaczęto dawać symultany "na ślepo". Były rozgrywane przez znanych szachistów, którzy w ten sposób ustanawiali rekordy:

  • Louis Paulsen, Paul Morphy rozgrywali "na ślepo" symultany na 10 szachownicach
  • Aleksander Alechin (Paryż) rozegrał symultanę "na ślepo" na 28 szachownicach
  • George Koltanowski rozegrał symultanę "na ślepo" na 30 szachownicach
  • Richard Reti rozegrał symultanę "na ślepo" na 32 szachownicach
  • Najdorf (Sao Paulo 1947) – rozegrał symultanę "na ślepo" na 45 szachownicach
  • Janos Flesch (Budapeszt 1960) rozegrał symultanę "na ślepo" na 52 szachownicach.

Przy grze szachów na „ślepo” warto wspomnieć o szachach dla niewidomych. Rozgrywki dla szachistów niewidomych różnią się nie tylko rozgrywanymi bierkami i szachownicą ale także poszczególnymi zasadami.

chessforblindness

Szachownica brajlowska

Kilka podstawowych zasad:

-partia rozgrywana jest na specjalnej szachownicy brajlowskiej

-dopiero po wyciągnięciu bierki z otworu zawodnik musi wykonać nią ruch

-zawodnik musi poinformować przeciwnika o wykonaniu posunięcia                                       -

-zawodnik niewidzący może korzystać z pomocy asystenta, który spełnia określone wymagania

-inne i dodatkowe przepisy ustalone są w kodeksie szachowym

VIII. Szachoboks

szachoboks

Jest to dyscyplina sportowa, która łączy ze sobą elementy walki bokserskiej z partią szachową. Pojedynek polega na rozegraniu 11 rund gdzie, 6 rund gra się w szachy a 5 zaś boksując. W rundach parzystych rozgrywa się 3minutowa walka bokserka, natomiast w nieparzystych 4mintuowa runda szachów. Pojedynek może się skończyć w momencie zamatowania przeciwnika (szachy), przekroczenie dopuszczalnego czasu gry (szachy), poddanie się (boks i szachy), nokaut (boks) bądź decyzję sędziego (boks). Jeżeli partia szachów zakończy się remisem, wygrywa zawodnik, który uzbierał więcej punktów w boksie, jeżeli w boksie również będzie remis, zwycięzcą zostaje gracz, który w partii szachowej posiada czarne bierki. Szachoboks jest popularny w takich krajach jak Niemcy, Wielka Brytania, India i Rosja.

Jeżeli jesteś aspirującym szachistą, który pragnie stawać się lepszym  z turnieju na turniej, to odradzam granie w którąkolwiek odmianę szachów. Długotrwałe i regularne granie np: w wybijankę, na pewno nie rozwinie w tobie dobrych umiejętności, które pozwolą wygrać turniej.

Bibliografia:

wikipedia.org

 

 

 

No Comments Yet.

Leave a comment

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.