XVIII Międzynarodowy Turniej Szachowy w Malborku

W dniach 26-27.09.2015r odbył się XVIII Międzynarodowy Turniej Szachowy o puchar Zamku Malborskiego. Turniej odbył się w słynnej sali Karwan, gdzie co roku szachiści z Polski, Rosji, Ukrainy i Białorusi rywalizują między sobą o najlepsze miejsca w turnieju. Turniej zasłużył na relacje nie tylko z powodu obecności ASM, ale również dlatego, że w okresie świetności malborskiego turnieju towarzyszyły nazwiska takich zawodników jak: Wojtaszek, Gajewski, Kempiński, Miśta, Szymczak.  Turniej niestety nie jest już tak silny jak za dawnych dobrych lat, jednak dalej biorą w nim udział mocni szachiści.

zamek malbork

Turniej odbył się na dystansie 9 rund tempem 30min na zawodnika. W turnieju uczestniczyło 73 osoby. Walka o pierwsze miejsce toczyła się do ostatniej rundy. Oto wyniki końcowe pierwszej nagrodzonej dziesiątki turnieju:

wyniki malbork2

Pierwsze trzy miejsca podium zajeli:

shkap1

IM Pavel Shkapenko - 1 msc (fot. Radosław Gniado)

shka4

IM P. Shakpenko - H. Bieluszewski Posunięcie białych (rozwiązanie na samym końcu)

koc

m Koc Przemysław - II msc

kacz-koc

A. Kaczmarek - m P. Koc Posunięcie czarnych

Goryl

IM Gorin Leonid - III msc

budr

m K. Budrewicz – FM P. Lukinov posunięcie białych

Z turnieju na pewno może być zadowolony Piotr Renkowski, zawodnik UKS 30 Olsztyn, który zajął 4 msc startując z 14 pozycji startowej. Niedosyt może odczuwać Krzysztof Budrewicz, któremu zabrakło trochę szczęścia w dwóch ostatnich rundach, jednak 5msc i zyskanie kilku oczek rankingowych powinno dać motywację do walki o zwycięstwo w przyszłym roku . Pełne wyniki na http://chessarbiter.com/turnieje/2015/ti_4110/results.html?l=pl&tb=10_

ekatrina

Ustich Ekatrina – 8 msc i najlepsza kobieta w turnieju (fot. Radosław Gniado)

Podczas turnieju odbył się również III Malbork Junior Open, gdzie 24 juniorów walczyło między sobą o czołowe miejsca.juniormalbork

losev

Losev Vladimir - I msc

leonow

Leonow Oleg - II msc

lidka

Lidia Czarnecka - III msc

Gniado

Radosław Gniado – autor zdjęć bez których relacja fotograficzna nie mogłaby się odbyć 🙂

 

Rozwiązania:

IM P. Shkapenko – H. Bieluszewski 1.Sf6+ gf6 2.gf6+ Kf8 3.Wg8! Kg8 4. Hh6 – mat jest nieunikniony.

A. Kaczmarek – m P. Koc 1…Sf2! niestety białe same doprowadziły do osłabienia skrzydła królewskiego; otwarcie pozycji białego króla była kwestią czasu… 2.Kf2 Sg4 3.Kg1 Hh5 4.Hd2 f4 5.ef4 ef4 6.gf4 gf4 7.Gd5 – jeszcze mała nadzieja, że w końcówce pomimo braku jednej figury, białym uda się jakoś zremisować przy małej ilości czarnych pionków. 7…cd5 8.Hd5+ Hd5 9.Sd5 Ga1 10.Wa1 f3 11.Wed1 fe2 12.Wd2 Wbe8 13.Wae1 Se5 i widełki są nieuniknione.

m K. Budrewicz – FM P. Lukinov, 1.Sg6! i to właściwie koniec. Jeżeli nastąpi 1...We1+ 2.Kh2 Wa1 3.Hh8+ Kf7 4.Hh7+ Ke8 5.He7 mat.

 

 

No Comments Yet.

Leave a comment

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.