Styczniowa Liga Szkolna

glowne fot

W zeszłą sobotę został rozegrany kolejny cykl Kętrzyńskiej Szachowej Ligii Szkolnej. W rywalizacji wzięło udział 41 zawodników, bardzo cieszy nas większa frekwencja zawodników w trzeciej lidze. Turniej został rozegrany na dystansie 5-7 rund (w zależności od ligi) tempem 15 min na zawodnika.

Wyniki I ligi: 

Wyniki I liga

2

3

Wyniki II ligi:

II liga

4

5

Wyniki III ligi:

III liga

6

7

GRAMY I UCZYMY SIĘ: Mat głupca i zasady fair play w szachach.

Wiele młodych początkujących szachistów zna podstawowe zasady gry w szachy. Dzieci wiedzą jak poruszają się figury, znają cel gry w szachy. Nie znają jednak "zasad", które prowadzą do sukcesu w partii szachowej. Jednym z szybkich porażek jakie można dostać w szachach jest tzw. mat głupca. Wiele dzieci umie grać w warcaby i bardzo często przenosi nawyki gry warcabowej na szachy. W warcabach najlepiej jest grać bierkami po bokach szachownicy w szachach natomiast w centrum. Grając po bokach w szachach można wpaść na tzw mata głupca (1.g4 e5 2.f3 Hh5 - szach i mat, jest to najszybszy mat jaki można dać i to tylko czarnym kolorem!)

mat glupca

Aby tego uniknąć trzeba poznać podstawowe zasady debiutowe:

-Kieruj pionki do centrum (pola e4,e5,d4,d5)

-Rozwiń jak najszybciej lekkie figury do centrum (skoczki i gońce)

-Nie zwlekaj z roszadą, chroń króla!

-Ustawiaj ciężkie figury (hetman i wieże) na otwartych i pół otwartych liniach

-Nie graj skoczkami po skrajach (bandach) szachownicy, ponieważ skoczki są słabe na bandach

-Nie graj dwa razy tą samą figurą dopóki nie zrobisz roszady i nie wyprowadzisz wszystkich figur do gry.

-Staraj się ustawiać gońce na otwartych przekątnych (diagonalach)

Przykładem dobrego, solidnego debiutu może być partia Włoska: 1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gc4 Gc5 4.0-0 0-0 5.Sc3 d6 7.d3

wloskaBiałe i czarne muszą rozwinąć tylko gońca i osiągnął sukces w debiucie.

Zasady gry fair play w szachach

W każdej dyscyplinie sportowej jak również w szachach, obowiązują pewne zasady gry fair play. Zasady gry fair play mają na celu budowania zdrowej rywalizacji między zawodnikami tzw. „czystej gry” niezależnie od tego czy się wygrywa lub przegrywa. Szachy są dosyć specyficzną dyscypliną i czasami na sali turniejowej mogą się dziać rzeczy nieprawdopodobne, jak w innych sportach. Najgorszą zapewne rzeczą jest próba wygrania partii za wszelką cenę np.: wspieranie się programem szachowym, pomoc osób trzecich, wprowadzanie przeciwnika w błąd przestawiając bierki itp.

Dzisiaj chciałbym wspomnieć o zjawisku ustawiania wyniku partii zawodników przed rozpoczęciem partii oraz szybkim remisie po paru posunięciach. Każda forma ustalenia wyniku partii przez zawodników przed rozpoczęciem rundy jest karygodna, niesportowa i łamie zasady ducha sportu. Jeżeli sędzia przed rozpoczęciem partii dowie się o ustawieniu wyniku przez danych zawodników, bądź będzie miał podejrzenia i przesłanki, że partia została ustawiona, może zastosować odpowiednie środki między innymi upomnienie zawodników, określenie rezultatu partii jako 0:0 a nawet wykluczenie graczy z turnieju (art. 13.4 Polskiego Kodeksu Szachowego). Takie negatywne zachowanie nie może być tolerowane.

Należy jeszcze wspomnieć o zjawisku „szybkich remisów”. Remisowanie partii przez zawodników po 2-5 posunięciach mogą budzić kontrowersje. Można rozważać i debatować w jakim celu zawodnicy biorą udział w zawodach skoro nie dążą do zwycięstwa. Mimo wszystko zawodnicy mają możliwość składania propozycji remisu dla przeciwnika. Jeżeli przeciwnicy nie „dogadali” się przed partią i przystępują normalnie do rundy, to mają prawo zaproponowania po pierwszym posunięciu remisu dla przeciwnika. Jeżeli w komunikacie turnieju jest zakaz składania  propozycji remisu przed określoną ilość posunięć (np.:20 posunięć) to muszą wykonać daną ilość posunięć. (art. 9.1 a Polskiego Kodeksu Szachowego).

Proponowanie remisu dla przeciwnika po wykonaniu 2-5 posunięć nie ma większego sensu dla zawodników i kibiców. Jeżeli zawodnik proponuje remis w każdej rundzie to jest to bezsensowne. Właściwie jeszcze się z tym nie spotkałem. Należy jednak wspomnieć o tzw. „taktyce turniejowej”. Proponowanie dla przeciwnika remisu po paru posunięciach może mieć sens kiedy walczymy o najlepsze miejsce w turnieju. Oto przykład sytuacji turniejowej: Jest ostatnia 9 runda turnieju, który jest rozgrywany systemem szwajcarskim. Zawodnik „X” po ośmiu rundach ma 7.5pkt, jego przeciwnik „Y” ma 7.0pkt. Reszta zawodników turnieju ma poniżej 6.5 pkt. Przystępując do 9 rundy, zawodnik „X” może się zastanowić co jest dla niego dobre. Grać normalnie partie i być gotowym na wszystkie trzy rezultaty czy może zaproponować po paru posunięciach remis i zagwarantować sobie zwycięstwo w turnieju? Praktyka pokazuje, że wiele zawodników wybiera wariant z propozycją remisu i jest to normalne zjawisko. Po co ryzykować utratę zwycięstwa turnieju grając na wygraną skoro remis gwarantuje zwycięstwo. Śledzenie tego co się dzieje w tabeli turniejowej podczas turnieju jest istotne w szczególności, kiedy próbujesz uzyskać jak najlepszy wynik sportowy.   - Arkadiusz Kaczmarek

 Szanowni Państwo dziękujemy za przybycie na kolejny turniej i przypominamy terminy kolejnych: 11 luty, 4 marca, 1 kwietnia, 13 maja i 10 czerwca. DO ZOBACZENIA! 🙂

 

No Comments Yet.

Leave a comment

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.