London chess classic 2015

W dniach 4-13 grudnia 2015 odbył się super turniej London Chess Classic 2015. W turnieju wzięli udział najlepsi szachiści świata. Pula nagród wynosiła 300 000$, zwycięzca zabrał 75 000$. Turnie wliczał się do tzw Grand Chess Tour 2015, czyli serii paru turniejów z najlepszymi zawodnikami świata.

Londyńskie nudy, ekscytujące play-off’y

Niestety najlepsi szachiści świata nie dali kibicom zbyt dużo emocji. Na 45 partii padło 35 remisów. Turniej powinien nazywać się „Berlin Chess Classic” – dlatego, że w wielu partiach mogliśmy obserwować wariant berliński w partii hiszpańskiej, który charakteryzuje się szybkim przejściem do końcówki oraz pozycyjną grą. Wielu kibiców narzekało na wybór debiutowy graczy.

short

Wariant Berliński powstaje po następujących posunięciach: 1.e4 e5 2.Sf3 Sf6 3.Gb5 Sf6 4.0-0 Se4 5.d4 Sd6 6.Gc6 dc6 7.de5 Sf5 8.Sc3 i mamy krytyczną pozycje wariantu Berlińskiego. Nigdy nie grałem tego wariantu w turnieju, ale gdybym miał go grać, to wybrałbym czarne. Granie tego debiutu wymaga od graczy znania teorii, a przede wszystkim rozumienie "berlińskich końcówek". W 2000 roku Kasparow w pojedynku z Kramnikiem nie był przygotowany na berliński mur i stracił tytuł mistrza świata.

berlin

Na szczęście dość interesujące okazały się dogrywka o 1,2 i 3 miejsce. Dogrywka polegała na rozegraniu 2 partii po 25’+5s, jeżeli dochodziło do remisu w meczu, rozgrywany zostawał 1 partia blitza tzw„Armagedon” 6min dla białego 4minut dla czarnego, przy remisie czarne awansują.  W play-offa’ch spotkali się ze sobą, Anish Giri i Maxime Vachier-Lagrave. Zwycięzca pojedynku grał o 1 miejsce z Magnusem Carlsenem.

mvl-giri

Pierwszą partię dość pewnie wygrał Giri, stosując wspomnianą obronę berlińską. MVL dał się „zdusić” Giriemu i bardzo ciężko było ratować partie. Białe miały zbyt dużo słabości.

mvl-giri gg

1.Ke3 We8 2.Sd5 Wac8 3. Wd2 f6 5.Wf1 fe5 6. fe5 Kg5 7.Sc3 We5 – czarne zdobywają piona i reszta to formalność 0-1

Druga partia ku radości kibiców, zakończyła się zwycięstwem francuza MVL, co doprowadziło do „Armagedonu”. Giriemu wystarczał remis i przechodził do finału.

giri-mvl

Pozycja w ocenie mojego niemieckiego kolegi Fritza jest równa. Jednak z praktycznego punktu widzenia, ciężko teraz wybrać kontynuacje dla białych. Biały król jest ściśnięty prawie znajduje się w siatce matowej. Czarna wieża na b2 zaraz pojedzie po białe pionki na skrzydło królewskie, na dodatek presja czasowa i świadomość tego, że potrzebujesz tylko remisu.  W tym kluczowym momencie Giri zaczął grać niedokładnie i gładko przegrał. Granie „Armagedonu” to była już bardziej sprawa loteryjna.  MVL wygrał z Anishem i przystąpił do walki o pierwsze miejsce.

mvl-carlsen

Walka o pierwsze miejsce: Magnus Carlsen vs Maxime Vachier-Lagrave

Pierwsza partia była wyrównana do końcówki.

car-mvl

W tym momencie MVL zagrał 1…Wf1 co daje białym duża szansę na wygranie partii. 2.Wh3 Ke7 3.Kg6 Wf6 4.Kg7 Wf7 5.Kg6 Wf6 6.Kg5 Wa6 7.Wf3 1-0; Carlsen spokojnie utrzymał się w partii rewanżowej i zwyciężył w turnieju.

winner

Wazonik na kwiaty i 75 000$ idzie do mistrza świata.

Po 9 rundach w turnieju:

wyn1

Wyniki Grand Chess Tour:

grand

Już niedługo 20 grudnia 2015 odbędzie się jeszcze bardziej ekscytujący turniej Qatar Masters. Oto lista startowa pierwszej 20 zawodników, a w nim Radosław Wojtaszek!

qatar

Fotorelacja z turnieju www.londonchessclassic.com - autorem jest Ray Morris Hill

 

No Comments Yet.

Leave a comment

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.