Drużynowe Mistrzostwa Europy w Reykjaviku 2015

W dniach 12 – 22 listopada 2015 odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy w Reykjaviku. W rywalizacji wzięło udział 36 państw europejskich, walcząc o tytuł mistrza Europy. Zdecydowanymi zwycięzcami okazali się Rosjanie, którzy trafili w szczyt formy, nie przegrywając żadnego meczu.

mistrzynie i mistrzowie europyMistrzynie i mistrzowie Europy 2015!

Należy dodać, że w ostatniej rundzie jedyną drużyną, która zagrażała Rosjanom były Węgry, które nie podjęły walki z liderem, bojąc się wypadnięcia z podium.

hugary teamWęgierska drużyna z Judit Polgar na czele, trenerem drużyny. Brąz w zawodach

ArmeniaDrużyna Armenii – II miejsce

Wyniki pierwszej 20-stki open:

mens20

Polacy nic się nie stało!

polish team

Reprezentacja mężczyzn (od lewej): Bartosz Soćko, Jan-Krzysztof Duda, Robert Kempiński, Grzegorz Gajewski, Radosław Wojtaszek, Mateusz Bartel.

Męski skład zajął 13 miejsce i jest to zdecydowanie poniżej możliwości naszej reprezentacji. W przeciwieństwie do Rosjan, nasi reprezentanci nie trafili po prostu z formą. Radosław Wojtaszek przegrał dwie pierwsze partie, co nie było dobrym znakiem dla drużyny. Jan-Krzysztof Duda grał solidne szachy co dało mu 5,5/9 na drugiej desce. Grzegorz Gajewski, Mateusz Bartel i Robert Kempiński dobrze ustawiali się w partiach, jednak jak sam Bartosz Soćko określił – zabrakło realizacji przewagi. Możemy mieć tylko nadzieje, że męski skład podładuje baterie i pokaże swoją moc na Olimpiadzie w Baku.

polki

Kobieca reprezentacja Polski (od lewej): Monika Soćko, Iweta Rajlich, Karina Szczepkowska-Horowska, Jolanta Zawadzka, Joanna Majdan-Gajewska

Panie zapewne czują niedosyt z powodu zajęcia 4 miejsca. W historii polskich szachów, kobiety zawsze radziły sobie świetnie drużynowo w przeciwieństwie do panów. Polki niestety przegrały trzy mecze z drużynami, które zajęły podium.

Wyniki drużynowych mistrzostw kobiet:

topwomens

Co się dzieje z mistrzem świata?

carlsenatus

Magnus Carlsen postanowił wesprzeć swoich kolegów w rywalizacji o jak najwyższe noty w DME, jednak sam jako lider drużyny nie pokazał się od najlepszej strony. Na początku zawodów miał 0,5/3. Następnie udało mu się wygrać dwie partie i dwie zremisować. Stracił w tym wszystkim 16 oczek. To nie jest z pewnością najlepszy rok dla norweskiego geniusza. Biorąc jeszcze pod uwagę występ w Norway Chess 2015, z pewnością można powiedzieć, że forma mistrza świata jest coraz bardziej chwiejna. Ostatecznie Carlsen będzie mógł pokazać na co go stać, w grudniowym London Chess Classic oraz Qatar Masters.

carlsen aronianCarlsen - Aronian,

Nie wygląda to za dobrze. Czarne lekką ręką oddały piona na a5, aby móc zawładnąć linią d i rzędem drugim. Pozycja wygląda katastrofalnie. 1.Sb7 Gc4 2.Sd8 Gf1 3.Hf1 Wf2 4.Hg1 Wa2 5. Wa2 Gg1 6.Kg1 Hc1 7.Kf2 Hd1 i reszty lepiej nie pokazywać, pewne zwycięstwo Aroniana 0-1.

carlsen pelletierCarlsen - Pelletier

Pozycja jest równa, ale Carlsen gra…1.Wg8? Se7! i białe są bez klocka, niedługo potem białe się poddały 0-1.

Foto relacja z strony Mistrzostw Europy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

No Comments Yet.

Leave a comment

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.