5 szachowych aspektów treningowych dla początkujących

Przedstawiam 5 szachowych aspektów treningowych, które pozwolą szybko podnieść poziom gry szachowej dla każdego kto dopiero zaczyna swoją przygodę z szachami.

rating progress

I. TAKTYKA – ćwiczenie prostych zadań taktycznych jak widełki, klamry, związania, odciągnięcia, maty w 2-3-4 posunięciach itp. są dla początkującego szachisty tym, co poznawanie literek przez pierwszoklasistę. Dzięki ćwiczeniu taktyki zauważysz więcej rzeczy podczas partii, możliwości, szans i zagrożeń.

mat

Ruch białych. Mat w 4 posunięciach.

II. MINIATURKI SZACHOWE – przeglądanie krótkich 10-20 posunięciowych partii umożliwi Ci poznanie i zrozumienie zasad rozwoju figur w debiucie. Zrozumiesz dlaczego szybkie wyprowadzanie figur do centrum i zrobienie roszady jest tak ważne w partii; poznasz również możliwości szybkiego ataku na wrogiego króla. Nie ma sensu abyś przeglądał skomentowane partie mistrzów ponieważ będzie to dla Ciebie męczące na tym etapie. Przeglądanie miniaturek szachowych posiada jeszcze jedną zaletę, pokazuje piękno szachów i motywuje do zgłębienia wiedzy szachowej. 1. e4 e5 2. Sf3 d6 3.Gc4 Gg4 4.Sc3 g6? 5.Se5! Gd1? 6. Gf7+ Ke7 7.Sd5# tzw. mat legala

mat legalla

III. KOŃCÓWKI – poznanie elementarnych końcówek szachowych jest Twoim obowiązkiem. Dzięki końcówkom uczysz się świadomie umiejętności planowania i realizowania przewagi. Obowiązkowe końcówki:

-proste końcówki pionowe i wieżowe

-końcówki typu: K i W vs K; K i H vs K itp

konigoniec Czy umiesz już matować skoczkiem i gońcem?

IV. SPRAWDŹ SIĘ! – czyli praktyczna gra. Sprawdź czy w twoim mieście nie ma jakiegoś lokalnego klubu szachowego, gdzie ludzie spotykają się pograć w szachy. Jeżeli nie ma takiego miejsca to pozostaje oczywiście Internet, gdzie jest wiele kafejek szachowych np.: www.kurnik.pl, www.chess.com. Odradzam granie krótkich 3-5min partii, to nie jest dobre dla Ciebie. Graj 10-20 minutowe partie. Generalnie staraj się grać z trochę lepszym od siebie przeciwnikiem, mający 200 oczek rankingowych więcej od Ciebie. Staraj się czegoś nauczyć z każdej partii.

Jeżeli chodzi o turnieje szachowe to musisz sam sobie odpowiedzieć na pytanie czy jesteś gotowy na pierwsze zawody? Większe turnieje szachowe podzielone są na grupy wiekowe i rankingowe. Znajdź turniej, który będzie Ci najbardziej odpowiadał, w szczególności grupę rankingową. W każdym razie musisz praktykować to czego się nauczyłeś.

V. UCZ SIĘ I BAW – stawanie się coraz lepszym szachistą to proces. Kasparow nie urodził się super arcymistrzem, on nim się stał. Tak jak Ty, poznawał prawidła gry szachowej, ciągle ćwiczył i praktykował grę w szachy. Nikt nie rodzi się mistrzem, mistrzem się stajesz! Więc staraj się wyciągnąć z każdej partii jak najwięcej. Ucz się na błędach i nie zapomnij czerpać radości z gry. Najprawdopodobniej nie będziesz żyć z przestawiania bierek na szachownicy ale możesz mieć w przyszłości przyjemność pokonania mistrza szachowego.

 

No Comments Yet.

Leave a comment

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.